iumssj
نسخه زودآیند برای شماره آذر                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، jazayerism@tums.ac.ir
چکیده:   (125 مشاهده)
زمینه:
به کودکان مبتلا به اوتیسم همانند دیگر کودکان در بدو تولد دوره کامل واکسن هپاتیت B تزریق می شود. در جنبه های مختلف سیستم ایمنی افراد مبتلا به اوتیسم اختلال در عملکرد و یا اجزا گزارش شده است. پاسخ  به واکسن هپاتیت B در کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم  و خاطره ایمنی نسبت به واکسن هپاتیت B تا کنون در ایران و جهان بررسی نشده است. با توجه به اختلال سیستم ایمنی در افراد مبتلا به اوتیسم تزریق واکسن هپاتیت B می­تواند چالش جدی برای سیستم ایمنی این افراد باشد. در این مطالعه سطح سرمی آنتی­بادی علیه آنتی­ژن سطحی ویروس هپاتیت B (HBs-Ab)چندین سال بعد ازتزریق واکسن هپاتیتB بدو تولد در کودکان  مبتلا به اوتیسم  و گروه کنترل اندازه گیری شد و  یک ماه بعد از تزریق واکسن یادآور هپاتیت B  به کودکانی که تیتر HBs-Ab کمتر از mUL/mL 10 داشتند وجود خاطره ایمنی در کودکان بر اساس افزایش تیتر HBs-Ab اثبات شد.
متد:
دراین طرح 107 کودک مبتلا به اوتیسم و 147 کودک سالم شرکت کردند. شاخص­های سرمی ویروس هپاتیتB , شامل آنتی¬ژنسطحی ویروس(HBs-Ag), آنتی بادی علیه آنتی­ژن مرکزی(HBc-Ab) وآنتی­بادی علیه آنتی­ژن سطحی ویروس(HBs-Ab) بررسی شد. وجود ژنوم ویروس هپاتیتB(HBV-DNA) در  نمونه سرم کودکان به روش Realtime PCR یررسی شد و  موارد مثبت از نظر وجود جهش در ناحیه کدکننده HBs-Ag  بررسی شدند. در ادامه به کودکانی که تیتر آنتی­بادی کمتر mUL/mL 10 داشتد دوز یادآور واکسن هپاتیتB تزریق شد و یک ماه بعد از تزریق سطح سرمی HBs-Ab اندازه­گیری شد.
نتایج:
میانگین سنی گروه اوتیسم 42/2 ± 14/7 و گروه کنترل  96/1 ±68/8  سال بود. هفت کودک( % 5/6) در گروه اوتیسم HBc-Ab بودند و در همین گروه  یک مورد هپاتیت مخفی(OBI) گزارش گردید.  % 6/49 از کودکان در گروه اوتیسم و کنترل تیتر HBs-Ab کمتر از   mUI/mL 10  داشتند. یک ماه بعد از تزریق واکسن یادآور % 100 از کودکان مبتلا به اوتیسم و % 92 از کودکان گروه کنترل که تیتر HBs-Ab کمتر از mUI/mL 10 داشتند به تزریق واکسن یاد آور پاسخ داده وتیترآنتی بادی در آنها بیش از 4 برابر افزایش یافت(p<0.05).
نتیجه­گیری:
در این طرح % 6/49  از کودکان در گروه اوتیسم و کنترل که واکسن بدو تولد گرفته بوند تیترHBs-Ab  کمتر ازmIU/mL 10داشتند. در گروه کنترل بطور معنی دار با افزایش سن تیتر HBs-Ab کاهش یافته بود در گروه اوتیسم کاهش تیتر آنتی­بادی به موازات افزایش سن مانند گرو کنترل نبود. سیستم ایمنی کودکان  مورد مطالعه بطور مشابه به تزریق واکسن یادآور پاسخ دادند هرچند الگوی افزایش تیتر HBs-Ab در رده سنی مختلف  بین دو گروه مشابه نبود .در هر دو گروه علیه واکسن هپاتیت B بدو تولد خاطره ایمنی ایجادشده بود. در گروه اوتیسم بر اساس نتایج HBc-Ab % 7.5 از کودکان در سن مدرسه با ویروس هپاتیت B تماس داشتند. از اینرو پایش پاسخ به واکسن در کودکان و تزریق واکسن یاد آور در کودکان در صورت لزوم تا  سن بلوغ توصیه می شود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی‌شناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb