iumssj

جستجو در مقالات منتشر شده


98 نتیجه برای محمدی

دکتر محمد فشارکی، فاطمه حسینی، دکتر علی محمدی نژاد،
جلد 2، شماره 0 - ( بهار 1374 )
چکیده

  و مدیریت نگهداری از جمله رشته های نوپاست که اگر چه از زمان Maintenance نگهداری یا  تشکیل آن مدت زیادی نمی گذرد ولیکن در کشورهای پیشرفته بسیار مورد توجه قرار گرفته  است. این برنامه ها در کشورهای در حال توسعه از اهمیت بیشتری برخوردار است به ویژه بعد اقتصادی آن که شایان برنامه ریزی های خاصی است. در کشور ما ایران در صنایع و رشته های مختلف آن تا حدی به نگهداری ون مسائل پیرامون آن  توجه شده است اما از نقطه نظر بهداشت و درمان بالاخص در بیمارستانها هنوز جای خود را باز  نکرده است. از این رو تحقیق حاضر که یک تحقیق کاربردی است به منظور تعیین وضعیت  نگهداری در 5 بیمارستان عمومی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی ایران  در طی یک ساله 73 – 1372 و با روش توصیفی انجام گردید. اطلاعات مورد نیاز از طریق  پرسشنامه و تهیه یک چک لیست جمع آوری شده و پس از تلخیص با کمک جداول و نمودارهای  آماری مورد بحث و نتیجه گیری قرار گرفته است. یافته های این تحقیق نشان می دهد که به علت نارسایی های سیستم حسابداری در بیمارستانهای  تحت بررسی، دسترسی به ارقام مالی دقیق از جمله هزینه نگهداری بیمارستان در دوره مورد  مطالعه میسر نبوده است. همچنین ملاحظه می شود که در هیچ یک از پنج بیمارستان مورد پژوهش،  متخصص تعمیرات و نگهداری لوازم و تجهیزات پزشکی و غیر پزشکی وجود ندارد. علاوه بر این  به هیچ یک از نکات زیر در بیمارستانها توجه نشده است:  1-آموزش نگهداری 2-کمیته نگهداری 3-دستورالعمل بررسی دستگاه قبل از شروع بکار پرسنل 4-دستورالعمل مدون نگهداری 5- مسئولیت افراد در قبال حفظ و نگهداری تجهیزات

  و لوازم 6-ایجاد و تشکیل پرونده نگهداری جهت ساختمان و تجهیزات مختلف بیمارستان. یافته های این پژوهش نشان می دهد که اکثر اقدامات و تمهیداتی که به لحاظ نگهداری بایستی در  بیمارستانها و یا بخشها و واحدهای مربوطه مراعات شود چندان مورد توجه قرار نگرفته است که  البته این امر می تواند به دلیل تازه و نو بودن این رشته در علوم و صنایع باشد. 

 


دکتر مجید حیدری، دکتر محمدعلی علومی یزدی، دکتر محمود محمدی، دکتر مصطفی حسینی، دکتر سیدحسین موسوی، دکتر اکبر امیرافشاری،
جلد 7، شماره 19 - ( 3-1379 )
چکیده

  قطع و پیوند یک مرحله ای کولون جهت درمان پیچ خوردگی حاد سیگموئید روشی بی خطر و مقرون به صرفه

  می باشد. این مطالعه روی 15 بیمار بستری در بیمارستان که تحت عمل جراحی قطع و پیوند اولیه کولون بدون آمادگی

  روده بعلت پیچ خوردگی حاد سیگموئید قرار گرفتند صورت گرفته است. طول مدت بستری بیماران بعد از عمل جراحی

  کاهش یافته و میزان مرگ و میر 3/ 13% و عوارض 7/6، است. انی نتایج نشان دهنده مناسب بودن این روش

  برای درمان نوع غیر ایسکمیک پیچ خوردگی حاد سیگموئید می باشد.

 


دکتر اکبر شاه محمدی، دکتر شاهرخ رجائی،
جلد 7، شماره 20 - ( 6-1379 )
چکیده

تنگی شریان کلیوی یکی از علل هیپرتانسیون در کودکان است. درمان این عارضه با عمل جراحی است ولی روش Percutaneous transluminal renal angioplasty ( PTRA ) نیز در درمان این بیماری به کار می‌رود. این روش در مقایسه با روش جراحی بی‌خطر، ساده و عوارض آن کمتر و نتایــــج آن نیز موفقیت‌آمیز است. در بعضی شرایط که PTRA به تنهایی موثر نیست، بعداز آنژیوپلاستی ، stent نیز گذاشته می‌شود. در این گزارش کودک سه ساله‌ای معرفی می‌گردد که به دلیل هیپرتانسیون مقاوم به درمان دارویی مراجعه کرد و در بررسی‌های به عمل آمده تنگی شریان کلیوی به عنوان علت هیپرتانسیون مطرح شد. بیمار آنژیوپلاستی شریان کلیوی گردیدوبرای وی stent گذاشته شد. پس از آن، فشار خون بالای بیمار به تدریج کنترل شد و با حال عمومی خوب مرخص گردید.


دکتر ماه منیر محمدی، دکتر مجید کیاور، دکتر خلیل ضرابی،
جلد 7، شماره 22 - ( 12-1379 )
چکیده

  سیفلیس یکی از بیماریهای عفونی است که می تواند هر یک از ارگانهای بدن را مبتلا نمای و علائم بسیاری از دیگر بیماریها را تقلید نماید. بدین لحاظ از زمانهای گذشته این بیماری مقلد بزرگ (grate imitator) نام گرفته است. تظاهرات این بیماری در سیستم قلبی عروقی و سیستم اعصاب مرکزی حایز اهمیت ویژه ای می باشد. در این مقاله بیماری معرفی می شود که با تشخیص آنوریسم آئورت جراحی شد و ترمیم آنوریسم بشیوه ای خاص و بدون استفاده از پیوند graft انجام پذیرفت. آزمایشهای سرولوژی ، ایمونوفلوئورسانس و آسیب شناسی تشخیص آئورتیت سیفلیسی را تائید نمودند که پیامد آلودگی قدیمی بیمار به ترپونماپالیدوم بود.


دکتر سیدفتح اله موسوی بفروئی، دکتر محمد فرهادی، دکتر احمد دانشی، دکتر شباهنگ محمدی،
جلد 7، شماره 22 - ( 12-1379 )
چکیده

  آترزی کوان یک اختلال مادرزادی است که بصورت یکطرفه یا دوطرفه بروز می نماید. ساختار محل انسداد می تواند مامبرانو (غشایی) یا استخوانی باشد.

  آترزی کوان دوطرفه یک اورژانس طبی محسوب می شود. بعد از تثبیت وضعیت بیمار از نظر راه هوایی و راه تغذیه، مداخله جراحی انجام می پذیرد. روشهای مختلفی برای مداخله جراحی در این بیماری عنوان شده است. در این مقاله مداخله جراحی از طریق آندوسکوپی توضیح داده شده و مزایای آن نسبت به روشهای کلاسیک بیان گردیده است. از سال 1375 تا 1377 پنج بیمار آترزی کوان با روش آندوسکوپی در بخش گوش، گلو و بینی بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) مورد مداوا قرار گرفتند. این بیماران با عوارض ناچیز به نتایج مطلوب درمانی دست یافته اند.


دکتر شباهنگ محمدی، دکتر احمد دانشی، دکتر مرتضی جوادی،
جلد 8، شماره 26 - ( 12-1380 )
چکیده

9 بیماری که با تشخیص موکورمایکوزیس در بخش گوش، گلو و بینی بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص) تحت درمان قرار گرفتند همگی دارای بیماری زمینه‌ای (دیابت و یا نقص سیستم ایمنی) بودند. اغلب بیماران در شروع، علائمی نظیر سرماخوردگی و سینوزیت داشتند و بتدریج دچار کوری، پروپتوز، فلج اعصاب زوج پنج و هفتم مغزی و کاهش سطح هوشیاری شدند. درمان این بیماران شامل درمان طبی با استفاده از آمفوتریسین و نیز درمان جراحی شامل تخلیه حفره اربیت و همچنین تخلیه سینوسها بود. اقدامات درمانی باید هر چه سریعتر انجام پذیرد و تخلیه چشم نیز در بعضی موارد می‌بایست مدنظر باشد.


دکتر علیرضا احمدی، دکتر غلامعلی ملاصادقی، دکتر نورمحمد نوری، دکتر اکبر شاه‌محمدی،
جلد 8، شماره 26 - ( 12-1380 )
چکیده

با نگاهی به تاریخچه اعمال جراحی قلب، می‌توان دریافت که با گذشت زمان کیفیت و کمیت این اعمال رو به بهبود است. در این زمینه با بکارگیری Cardiopulmonary bypass ( CPB ) مرگ و میر بطور قابل توجهی کاهش یافته است. بعلت محدودیت اطلاعات موجود در این زمینه در کشور ایران، مطالعه‌ای با هدف جمع‌آوری اطلاعات در یکی از مهمترین مراکز جراحی قلب کودکان طراحی شد. در این مطالعه انواع اعمال جراحی قلب کودکان و مرگ و میر ناشی از آن طی مدت 10 سال بررسی شد. این مطالعه به روش توصیفی ـ گذشته‌نگر و با مراجعه به اطلاعات موجود در پرونده بیماران بستری در بخش مراقبتهای ویژه انجام شد. از حدود 7900 بیمار عمل شده طی مدت 10 سال، 1500 بیمار بعنوان نمونه و بطور تصادفی انتخاب شدند. اطلاعات مربوط به نوع عمل جراحی و مرگ و میر آنها از طریق تکمیل پرسشنامه جمع‌آوری و با استفاده از روشهای آمار توصیفی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. محدوده سنی بیماران مورد مطالعه از یک روز تا 18 سال متفاوت بود. از نظر شیوع جنسی، تفاوتی بین دو گروه مشاهده نشد. شصت درصد بیماران با استفاده CPB و 40% آنان بدون آن عمل شدند.

اعمال جراحی انجام شده شامل بستن مجرای سرخرگی بازمانده ( Patent Ductus Arteriosus, PDA ) (22%)، اصلاح کامل تترالوژی فالوت ( TOF ) (5/16%)، ایجاد شنت سیستمیک به پولمونری (5/12%)، بستن نقص دیواره بطنی ( VSD ) و نقص دیواره دهلیزی ( ASD ) (هر کدام 8%) و سایر ناهنجاریهای قلبی بود. مرگ و میر کلی بیماران در حدود 9/5% بود. با ملاحظه نتایج پژوهش مشخص می‌شود که تعداد اعمال جراحی مادرزادی قلب کودکان رو به افزایش است. بطوریکه در اواخر سالهای مورد مطالعه تعداد اعمال افزایشی معادل دو الی سه برابر سالهای مشابه داشته است. کیفیت اعمال جراحی قلب کودکان با گذشت زمان بهبود یافته است، بطوریکه اعمال جراحی پیچیده برای بیماران دچار ضایعات پیچیده مادرزادی قلبی از سال 1372 به بعد رو به افزایش است. مرگ و میر کودکانی که تحت اعمال جراحی قلب باز قرار گرفته‌اند با گذشت زمان، بهبود روشها و نیز افزایش تجربه تیم مراقبت کننده رو به کاهش است.


دکتر احمد دانشی، دکتر شباهنگ محمدی، حسام الدین امام، دکتر شبنم محمدی، دکتر علیرضا فروتن،
جلد 8، شماره 27 - ( 12-1380 )
چکیده

بیماری منیر یا هیدروپس اندولنفاتیک ایدیوپاتیک، یک بیماری گوش داخلی است که با مجموعه ای از علائم شامل حملات ناگهانی سر گیجه،کاهش شنوایی حسی ـ عصبی مواج، وزوز گوش و احساس پری در گوش مشخص می‌شود. اساس پاتولوژیک این بیماری تخریب لابیرنت غشائی، بدنبال هیدروپس اندولنفاتیک می‌باشد. یک حمله کلاسیک معمولاً از چند دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد ولی احساس عدم تعادل ممکن است تا مدتها ادامه داشته باشد. الکتروکوکلئوگرافــی یا ثبـت فعالیتهای الکتریکــی تولید شده توســط حلزون و عصب شنوایی، آزمونــی اسـت که می توانـد اطلاعات مفیدی را در مورد عملکـرد گوش داخلـی ارائه نمایــد. Auditary Brainstem Response ( ABR ) نشاندهنده عملکرد قسمتی از مسیر شنوایی است که در تشخیص بیماریهای مختلف کوکلئر استفاده می‌شود. در این مطالعه تغییرات الکتروکوکلئوگرافی و ABR در 100 بیمار که مبتلا به بیماری منیر بودند، بررسی شده است. بطور کلی بیماران منیر در 67% موارد افزایش نسبت AP / SP را نشان می‌دهند( پتانسیل تجمعی= SP ،پتانسیل فعالیت= AP ). در بررسی ABR انجام شده در 54% بیماران دامنه موج V به I کمتر از 2 بوده است.


دکتر مریم نوری‌تاجر، دکتر فاطمه دباغی، دکتر رخشنده محمدی، حمید حقانی،
جلد 9، شماره 30 - ( 9-1381 )
چکیده

تجهیزات پزشکی نقش مهمی در امر تشخیص، درمان و آموزش پزشکی دارند. هر ساله میزان قابل توجهی از دستگاههای پزشکی در بیمارستانها دچار نقص فنی می‌شوند و کارآیی خودرا از دست می‌دهند بطوری که سهم عمده‌ای از هزینه‌های بیمارستانها به تهیــه و تعمیــر این تجهیـزات اختصاص می‌یابند و در نتیجه خسارتهای علمی و اقتصادی زیادی به سیستــم بهداشتی و درمانی کشور تحمیــل می‌شود. این پژوهـــش یک مطالعه مقطعی (cross–sectional) است که به منظور بررسی وضعیت نگهداری و هزینه مراقبت تجهیزات پزشکی در بیمارستانهای وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ایران انجام گردیده است. بدین منظور تعداد 284 مورد از دستگاهها و تجهیزات پزشکی در بیمارستانهای تابعه به روش نمونه گیری طبقه‌ای با بیش از 5 سال سابقه کاری انتخاب شدند و مورد بررسی قرار گرفتند. ابزار گردآوری اطلاعات پرسشنامه بود که توسط پرسشگر تکمیل می‌گردید و جهت تجزیه و تحلیل اطلاعات از آمارهای توصیفی و استنباطی و آنالیز واریانس یک طرفه و ضریب همبستگی اسپیرمن استفاده گردید. نتایج پژوهش نشان داد که تقریباً 60 % تجهیزات پزشکی بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی ایران به هیچ وجه مورد کنترل و ارزیابی توسط کارکنان واحدهای مورد بررسی قرار نگرفته بودند و در هیچ یک از بیمارستانهای مورد مطالعه، واحد نگهداری مهندسی پزشکی وجود نداشت. هدف از این پژوهش بررسی وضعیت نگهداری تجهیزات پزشکی شامل وضعیت تهیه و تعمیر و آموزش بوده است که در کل وضعیت تعمیر تجهیزات پزشکی بیمارستانهای مورد مطالعه 6/29 % ، وضعیت تهیه 1/26 % ، و وضعیت آموزش 1/14 % در حد خوب قرار داشتند. همچنین آنالیز واریانس نشان داد که میانگین امتیاز وضعیت تهیه، تعمیر، آموزش و هزینه مراقبت تجهیزات پزشکی برحسب استانداردهای بین المللی مختلف، از نظر آماری تفاوت معنی‌داری ندارند. بطور کلی وضعیت هزینه مراقبت تجهیزات پزشکی بیمارستانهای مورد مطالعه در 6/74 % موارد در حد نامناسب بودند. همچنین بین وضعیت تهیه و هزینه (005 /0 P< و 35/0= r ) و بین وضعیت تعمیر و هزینه(15/0= r و 001 /0 P < ) و بین وضعیت آموزش و هزینه (35/0= r و 000/0 P< ) تجهیزات پزشکی ارتباط معنی‌داری وجود داشت. نتیجه حاصل از این پژوهش نشان دهنده عدم سیستم برنامه‌ریزی صحیح در وضعیت تهیه و تعمیر و آموزش و هزینه تجهیزات‌ پزشکی در دانشگاه‌ علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ایران بود.


پروین میرمیران، فاطمه محمدی، فرشته بایگی، دکتر ناصر کلانتری، دکتر فریدون عزیزی،
جلد 9، شماره 32 - ( 12-1381 )
چکیده


پروین میرمیران، لیلا آزاد‌بخت، فاطمه محمدی، دکتر صالح زاهدی، دکتر فریدون عزیزی،
جلد 10، شماره 33 - ( 3-1382 )
چکیده

    کم‌گزارشی‌دهی و بیش‌ گزارش‌دهی انرژی دریافتی یکی از مشکلات شناخته شده روشهای ارزیابی دریافت غذایی است.هدف از این مطالعه تعیین ارتباط این موارد با شاخص توده بدن و عوامل مربوط به شیوه زندگی بوده است.ارزیابی دریافتهای غذایی با استفاده از یاد‌آمد 24 ساعته خوراک برای 2 روز در 947 فرد (415 مرد و 532 زن) 80-16 ساله ساکن منطقه 13 تهران توسط پرسشگران باتجربه صورت گرفت. وزن و قد با استفاده از ترازوی دیجیتالی و مترنواری طبق روشهای استاندارد اندازه‌گیری و به ترتیب با دقت 100 گرم و 1 سانتیمتر ثبت شد. میزان متابولیسم پایه براساس وزن، سن و جنس محاسبه گردید و نسبت انرژی دریافتی به میزان متابولیسم پایه (EI: BMR) 35/1< به عنوان کم‌گزارش‌دهی، 39/2-35/1 طبیعی و 4/2> به عنوان بیش‌گزارش دهی تعریف شد. براساس نتایــج بـه دسـت آمـده میانگیـن ± انحراف معیار سنی مردان و زنان به ترتیب 6/14±3/37 و 6/13 ± 9/32 سـال بود. مردان EI: BMR بیشتری را در مقایسه با زنان داشتند (44/0 ± 72/1 در مقابل 44/0 ± 27/1، 001/0P< ) و میزان انرژی دریافتی و EI:BMR در افراد جوانتر در هر دو جنس بیشتر از افراد سالمند بود. میزان شیوع کم‌گزارش‌دهی و بیش‌گزارش‌دهی در کل افراد به ترتیب 31% و 5% به دست آمد. کم‌‌گزارش‌دهی در زنان بیشتر از مردان (40% در مقابل 19%، 001/0P<) و بیش‌گزارش‌دهی در مردان شایعتر بود (7% در مقابل 3%، 05/0P<). با افزایش سن نسبت EI: BMR در هر دو جنس کاهش یافته و افراد کم‌گزارش‌ده در مقایسه با افراد با گزارش‌دهی طبیعی، سن بالاتر و  BMRبیشتری داشتند اما امتیاز تحصیلات آنها تفاوت معنی‌داری نداشت. افراد بیش‌گزارش‌ده در مقایسه با افراد با گزارش‌دهی طبیعی سن کمتر و BMR پایین‌تری داشتند، اما امتیاز تحصیلات این 2 گروه تفاوت معنی‌داری نداشت. بیشترین نسبت افراد بیش‌گزارش‌ده در بین افراد با BMI طبیعی دیده شد. سیگار کشیدن در افراد بیش‌گزارش‌ده شایعتر از افراد طبیعی بود (28% در مقابل 19% در مردان و 6% در مقابل 1% در زنان، 01/0P< برای هردو). یافته‌ها حاکی از شیوع بالای گزارش‌دهی نادرست انرژی دریافتی در کشورما و ارتباط عواملی مثل سن، چاقی و سیگار کشیدن با آن بودند که این اطلاعات در بررسیهای تغذیه‌ باید مورد توجه پژوهشگران قرار گیرد.

       


دکتر لادن حقیقی، دکتر مریم زادمحمدی،
جلد 10، شماره 33 - ( 3-1382 )
چکیده

    با توجه به اثر هورمون درمانی جایگزینی در پیشگیری از بسیاری از عوارض یائسگی نظیر بیماریهای قلب و عروق، استئوپوروز و آتروفی ژنیتال و عدم توجه کافی به این روش درمانی در کشور ما، در این بررسی مقطعی، فراوانی مصرف هورمونهای جایگزینی و عوامل مربوط به آن در 860 خانم یائسه که به درمانگاههای مراکز آموزشی درمانی دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال 80-1379 مراجعه کرده بودند بررسی گردید. نتایج به دست آمده نشان داد که فقط 15% زنان تحت درمان هورمونی قرار گرفته بودند که این گروه دارای سن پایین‌تر و سطح تحصیلات بالاتری بودند(005/0P<)، در سابقه آنها هیسترکتومی شایعتر (8/31% در مقابل 3/7%) و میانگین مدت زمان درمان هورمونی 24/5±26 ماه بود. در گروهی که در زمان بررسی، درمان هورمونی دریافت نمی‌کردند 2/17% سابقه مصرف درمان هورمونی را داشتند که شایعترین علت قطع مصرف داروها در آنها بروز عوارض بخصوص خونریزی واژینال (7/73%) بوده است. در گروهی که هیچ گاه تحت درمان هورمونی نبوده‌اند شایعترین علت عدم مصرف، فقدان آشنایی با این روش درمانی بوده است(9/42%). با توجه به نتایج فوق ارتقای سطح آگاهی و تغییر نگرش زنان و پزشکان از طریق گسترش آموزشهای بهداشتی توسط رسانه‌های عمومی و برگزاری سمینارهای تخصصی در ترویج هورمون درمانی جایگزینی از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد.

       


دکتر پریدخت نخستین‌داوری، دکتر محمدیوسف اعرابی‌مقدم، دکتر شاهرخ رجائی، دکتر محمدحسین ترابی‌نژاد،
جلد 10، شماره 34 - ( 6-1382 )
چکیده

    تونل آئورت به بطن چپ یک ناهنجاری مادرزادی نادر می‌باشد که در آن ارتباط غیرطبیعی بین آئورت صعودی و قسمت خروجی بطن چپ وجود دارد و در نتیجه آن، بار حجمی بطن چپ ایجاد می‌شود. علائم بالینی آن شبیه نارسایی آئورت بوده بنابراین افتراق این دو بیماری از هم دارای اهمیت است، چون بر خلاف نارسایی آئورت درمان جراحی زودهنگام لازم و ضروری می‌باشد. در این مقاله 3 بیمار مبتلابه این ناهنجاری قلبی از نظر یافته‌های بالینی، رادیوگرافی قفسه سینه، الکتروکاردیوگرافی، اکوکاردیوگرافی و کاتتریسم قلبی مورد مطالعه قرار گرفتند. هر سه بیمار پسر بودند که 2 مورد به دلیل داشتن سوفل قلبی و 1 مورد به علت تنگی نفس ارجاع شده بودند. اتساع بطن چپ، آئورت صعودی و قوس آئورت در هر سه بیمار وجود داشت. با عمل جراحی قلب باز در هر سه بیمار تونل ترمیم شد و در 1 مورد به دلیل غیرطبیعی بودن لتهای دریچه آئورت، در زمان ترمیم تونل، تعویض دریچه آئورت نیز صورت گرفت.

دکتر عیسی نورمحمدی، دکتر فاطمه شریف‌زاده، دکتر محمدحسین بدخش، دکتر عبدالرسول اکبریان، آناهیتا معاونی، دکتر سوسن نوری،
جلد 10، شماره 38 - ( 12-1382 )
چکیده

عنصر روی از مدت‌ها قبل به عنوان یک عنصر کم مقدار که در واکنش‌های بیوشیمیایی و سیستم‌های موجود در بدن انسان نقش اساسی دارد، شناخته شده و اهمیت آن در دوران بارداری و پیش‌آگهی حاملگی در بسیاری از کشورها مورد مطالعه قرار گرفته است. این مطالعه جهت تعیین میزان روی سرم در زنان باردار ایرانی در 3 ماهه سوم و مقایسه این یافته‌ها با افراد شاهد سالم انجام شده است، در این مطالعه 100 نفر از زنان باردار در 3 ماهه سوم بارداری به عنوان گروه مورد و 50 نفر به عنوان گروه شاهد در نظر گرفته شدند. جهت بررسی میزان روی و فراسنج‌های خون‌شناسی وابسته به این عنصر، از جمله آلبومین، آلکالن فسفاتاز و همچنین هموگلوبین نمونه‌های خون از گروه مورد و شاهد گرفته شد. نتایج به دست آمده اختلاف معنی‌داری را در مورد سطح روی نشان داد(0001/0 P< ) و در مورد آلبومین نیز ارتباط معنی‌داری وجود داشت(0001/0 P< ). ارتباط بین کاهش آلبومین سرم با وضعیت روی در مطالعه حاضر کمبود روی را در مراحل آخر بارداری تأیید می‌نماید. این یافته‌ها نشان دهنده سطح پایین‌تر روی در اواخر 3 ماهه سوم بارداری و ناکافی بودن احتمالی تغذیه مادر، افزایش سطح استروژن و افزایش حجم پلاسما می‌باشد. اثبات این مطلب که مصرف روی در زنان باردار جهت حفظ سلامتی آن‌ها ضروری است، نیازمند مطالعه بیشتر بوده و بهتر است این مطالعه روی جمعیت بزرگ‌تری انجام شود.


دکتر محمدیوسف اعرابی مقدم، دکتر سیدمحمود معراجی، دکتر کیهان صیادپور،
جلد 11، شماره 41 - ( 6-1383 )
چکیده

    بیماری کاوازاکی یک بیماری التهابی با درگیری چندین عضو، به خصوص قلب می‌باشد. در ایران تعداد مطالعات مربوط به قلب در این بیماری بسیار کم است. هدف از این مطالعه دست‌یابی به اطلاعات بیماری شناختی در کودکان ایرانی و مقایسه آن با سایر مطالعات بود. در این پژوهش 61 کودک مبتلا به بیماری کاوازاکی که در مدت 5/7 سال به درمانگاه کودکان بیمارستان قلب شهید رجایی ارجاع شده بودند، از نظر درگیری قلب به صورت گذشته و آینده‌نگر مورد بررسی قرار گرفتند. اطلاعات با مراجعه به پرونده و مدارک بیماران و پی‌گیری در درمانگاه جمع‌آوری شد. براساس نتایج به دست آمده 42 بیمار(69%) هیچ علامتی از درگیری قلب نداشتند، آنوریسم عروق کرونر در 8 بیمار(13%) دیده شد و تجمع مایع در پریکارد در اکوکاردیوگرافی در 11% موارد وجود داشت. تغییرات EKG و کاردیومگالی هر یک در 8% بیماران و نارسایی خفیف دریچه میترال در 10% آن‌ها دیده شد. در موارد درمان با آسپیرین همراه با ایمنوگلبولین وریدی، شیوع آنوریسم عروق کرونر نسبت به درمان با آسپیرین تنها، کم‌تر بود. این مطالعه نشان داد که بیماران مبتلا به بیماری کاوازاکی نیاز به درمان معمول(آسپیرین و ایمنوگلبولین وریدی همراه با هم) برای کاهش بروز ضایعه قلبی دارند. تجمع مایع پریکارد در بیماران این مطالعه کم‌تر گزارش شد که شاید علت آن بیش‌تر بودن فاصله‌های اکوکاردیوگرافی و ماهیت گذرای تجمع مایع پریکارد در بیماری کاوازاکی باشد بنابراین توصیه می‌شود هم‌کاران پزشک، کودکان مبتلا به بیماری کاوازاکی را برای بررسی و پی‌گیری درگیری قلبی به پزشکان فوق تخصص قلب کودکان ارجاع دهند. 

دکتر مژگان عسگری، دکتر فیروزه محمدی، دکتر محمود پروین،
جلد 11، شماره 44 - ( 12-1383 )
چکیده

    هدف از این مطالعه مقایسه نمره گلیسون و درجه هیستولوژیک نمونه‌های بیوپسی سوزنی با نمونه‌های رادیکال پروستاتکتومی بود تا بدین ترتیب مشخص گردد، نمونه‌های بیوپسی تا چه حد با نمونه‌های جراحی مطابقت دارند. در این مطالعه که از نوع مقایسه‌ای ـ توصیفی بود 57 بیمار مبتلا به سرطان پروستات که از نیمه سال 1377 تا نیمه سال 1382 در 2 بیمارستان دارای مرکز اورولوژی در تهران تحت عمل رادیکال پروستاتکتومی قرار گرفته بودند بررسی شدند. برای این بیماران نمره‌بندی گلیسون روی نمونه‌های بیوپسی سوزنی و رادیکال پروستاتکتومی انجام شد سپس نمره‌های گلیسون هر دو گروه از نمونه‌ها با مقایسه شدند. در مرحله بعد نمونه‌ها به 4 درجه هیستولوژیک(خوب: 4-2، متوسط: 6-5، نسبتاً بد: 7 و بد: 10-8) گروه‌بندی شده و به طور مجدد مورد مقایسه قرار گرفتند. هم‌چنین نتایج از نظر مشابه بودن نظر 2 آسیب‌شناس در 2 مرکز، بررسی شدند. فراوان‌ترین نمره گلیسون به دست آمده از نمونه‌های بیوپسی سوزنی و رادیکال پروستاتکتومی به ترتیب 6 و 7 بود و 86/43% از نمونه‌های بیوپسی سوزنی، نمره مشابهی در نمونه جراحی داشتند در حالی که 05/21% بیش گزارش‌دهی (overgrading) و 09/35 کم‌گزارش‌دهی (undergrading) وجود داشته است. با گروه‌بندی نمونه‌ها به 4 درجه هیستولوژیک، این ارتباط به صورت 16/56% یکسانی نمرات، 28/12% بیش‌گزارش‌دهی و 58/31% کم گزارش‌دهی. هماهنگ‌تر شد. شایع‌ترین درجه هیستولوژیک در بیوپسی سوزنی و نیز در رادیکال پروستاتکتومی، درجه تمایز متوسط بوده است. حدود 73/72% از سرطان‌های با تمایز بد، در نمونه‌های جراحی در همان درجه تمایز باقی ماندند و بیش‌ترین میزان کم‌گزارش‌دهی در گروه با درجه تمایز خوب مشاهده شد(50%). برای هر یک از درجات تمایز خوب، متوسط و نسبتاً بد PPV(Positive Predictive value) حدود 50% و برای تومورهای بد تمایز یافته 8/72% بوده است. برای بررسی مشابه بودن نظر 2 آسیب‌شناس از سنجش میزان کاپا استفاده شد که در کل توافق نظر مناسب بوده است.(کاپا=371/0 و 000/0=PV). نمره گلیسون بالا روی نمونه بیوپسی سوزنی معمولاً نشان دهنده تومور بد تمایز یافته در نمونه رادیکال پروستاتکتومی است اما تومورهای با تمایز خوب در بیوپسی سوزنی، در بسیاری از موارد با درجه آسیب‌شناسی نهایی هم‌خوانی ندارند. 

دکتر ولی‌ا... حسنی، دکتر شباهنگ محمدی، دکتر رضا طاهری، دکتر فرهاد احمدی،
جلد 12، شماره 46 - ( 6-1384 )
چکیده

    آسپیراسیون اجسام خارجی راه هوایی در کودکان زیر 15 سال رخ می‌دهد و بیش‌ترین میزان بروز مربوط به گروه سنی 1 تا 3 سال است. با استفاده از روش بیهوشی عمومی یا روش آرام‌‌بخشی می‌توان جسم خارجی را در اتاق عمل خارج کرد. بیماری که معرفی می‌شود کودک 4 ساله‌ای بود که طی عمل تانسیلکتومی و آدنوییدکتومی سوزن بخیه شکسته شد و در ناحیه پارافارنژیال قرار گرفت. در رادیوگرافی انجام شده سوزن در این ناحیه قابل مشاهده بود. با استفاده از روش بیهوشی عمومی و توسط فلوروسکوپی پس از 5/4 ساعت سوزن شکسته شده از ناحیه پارافارنژیال خارج گردید.


دکتر بهار محجوبی، دکتر محمد وفایی، دکتر مالک علی‌محمدی، دکتر علی مقیمی،
جلد 12، شماره 46 - ( 6-1384 )
چکیده

    درمان بیماران مبتلا به فیستول‌های پری‌آنال از نوع بالا( high ) به دلیل شیوع و وخامت عوارض جراحی، همواره با مشکلاتی روبرو بوده است. از این رو تکنیک‌های جراحی متفاوتی برای درمان این بیماران پیشنهاد شده است. مطالعه حاضر بر آن است تا با بررسی نتایج تکنیک ترمیم اولیه اسفنگتر( primary repair ) کارآیی این روش را در درمان بیماران مبتلا به فیستول‌های بالا ارزیابی نماید. مطالعه حاضر، مطالعه‌ای مداخله‌ای و نیمه تجربی است که بر روی 60 بیمار مبتلا به فیستول‌های ترانس و سوپرااسفنگتریک انجام شده است. نمونه‌ها به روش سرشماری جمع‌آوری شده‌اند. به طور خلاصه در این تکنیک جراح از فضای اینترااسفنگتریک وارد می‌شود و مسیر تراکت فیستول را قطع می‌نماید. با استفاده از punch biopsy ورودی داخلی تراکت و نیز مسیر آن در اسفنگتر داخلی مقعد برداشته شده و سپس ترمیم می‌گردد و با برش روی اسفنگتر خارجی، مسیر تراکت در اسفنگتر خارجی نیز خارج شده و عضله ترمیم می‌گردد. بیماران پس از عمل به مدت 1 ماه تا 4 سال پی‌گیری شدند و بروز عوارض جانبی در آن‌ها تحت بررسی قرار گرفت. نتایج این بررسی به این صورت بود که از کل نمونه‌ها، 42 نمونه مرد و 14 نمونه زن بودند. بیش‌ترین فراوانی گروه‌های سنی در مردها در دهه سنی چهارم و در زن‌ها در دهه سنی سوم قرار داشتند. بی‌اختیاری نسبی گاز شایع‌ترین عارضه عمل جراحی در نمونه‌های مورد بررسی بود که در 4 بیمار(6/6%) دیده شد. عود و وجود ترشحات مزاحم نیز هر کدام در 2 بیمار(3/3%) دیده شدند. هیچ موردی از بی‌اختیاری کامل وجود نداشت. تمام نمونه‌هایی که دچار عوارض ترشحات مزاحم و عود شده بودند مبتلا به فیستول ترانس اسفنگتریک بودند. در مقایسه با دیگر مطالعات انجام شده، فراوانی عوارض جانبی در مطالعه حاضر نه تنها بیش‌تر از روش‌های دیگر نیست بلکه در بعضی موارد کم‌تر نیز می‌باشد. در نظر نگرفتن پرسش‌نامه مخصوص برای ارزیابی عوارض در بیماران و نیز پی‌گیری کوتاه مدت بیماران در این مطالعه در مقایسه با مطالعات دیگر، می‌تواند در اختلاف نتایج تأثیرگذار باشد.


دکتر غلامرضا انارکی محمدی، دکتر علیرضا صادقی‌پور، دکتر پروانه وثوق، دکتر عیسی نورمحمدی، دکتر امیرمهدی میرناطقی،
جلد 12، شماره 47 - ( 9-1384 )
چکیده

    زمینه و هدف: ویروس HTLV-1 ( Human T-cell Lymphotropic Virus type-1 ) از گروه رتروویروس‌هــا اســت کــه عامــل شناختــه شــده بیمــاری لوسمــی سلــول T بزرگســالان ( Adult Tcell leukemia/lymphoma=ATLL ) و بیماری میلوپاتی وابسته به ویروس HTLV-1 ، فلج اسپاستیک حاره‌ایی ( HAM/TSP = Associated Myelopathy/Tropical Spastic Paraparesis - HTLV1 ) می‌باشد. یکی از روش‌های عمده انتقال این ویروس از طریق دریافت فراورده‌های خونی است. این مطالعه به منظور دست‌یابی به شیوع ویروس فوق در بیماران تالاسمی ساکن در شهر تهران که به صورت مستمر خون دریافت می‌کنند، انجام شده است.

روش کار : ایــن مطالعــه توصیفــی از نــوع مقطعــی بــــر روی ١٧5 مــــورد بیمـــار تالاسمــی، شامل ١٠١ بیمار مذکر و ٧٤ بیمار مونث صورت گرفت. سرم‌های بیمارا ن به روش ELISA ( Enzyme Linked Immunosorbent Assay ) مورد غربالگری Anti HTLV-1 قرار گرفتند. موارد مثبت در آزمایشات غربالگری اولیه به روش Western blot تایید و تعیین تایپ شدند. نتایج توصیفی حاصله با استفاده از آزمون آماری کای دو (Chi Square) در دو جنس مورد مقایسه قرار گرفت.

یافته‌ها: شیوع Anti HTLV-1 در کل بیماران مورد مطالعه برابر با ٣/٦%، در بیماران مذکر، ٩/٦% و در بیماران مونث، ٤/٥% بود. در این مطالعه اختلاف شیوع آنتی‌بادی در دو جنس از نظر آماری معنی‌دار نبود. میزان شیوع با تعداد واحد خون دریافتی و سن بیماران ارتباط مستقیم داشت. به طوری که با استفاده از منحنی‌های ROC ( Receivor Operating Characteristic ) سن ٢١ سالگی به عنوان شاخصی برای افزایش ریسک ابتلا به بیماری تعیین شد.

نتیجه‌گیری کلی: با توجه به شیوع قابل توجه Anti HTLV-1 در بیماران مورد مطالعه به نظر می‌رسد شیوع عفونت در بین اهداء کنندگان شهر تهران نیز قابل توجه باشد.


دکتر نادیا بنی‌هاشم، دکتر میترا گل‌محمدی، دکتر رسول فراست‌کیش،
جلد 12، شماره 48 - ( 6-1384 )
چکیده

    زمینه و هدف: بالون پمپ داخل آئورت(Intra Aortic Ballon Pump=IABP) یک دستگاه مکانیکی است که جهت کمک به حفظ جریان خون سیستمیک مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک درمان پذیرفته شده در بیمارانی که علایم همودینامیک آن‌ها چه قبل و چه بعد از عمل جراحی شدیداً تحت مخاطره قرار گرفته، محسوب می‌شود. این مطالعه جهت بررسی عوامل تعیین کننده زنده ماندن یا زنده نماندن بیمارانی که بعد از جراحی قلب به بالون پمپ نیاز دارد انجام شده است. روش بررسی: این مطالعه به صورت گذشته‌نگر بر روی 46 بیمار از 2200 بیماری که طی یک سال تحت عمل جراحی بای پس عروق کرونر(Coronary Artery Bypass Grafting=CABG) در بیمارستان شهید رجایی تهران قرار گرفته‌اند و نیاز به بالون پمپ پیدا کرده‌اند انجام گرفته است. این بیماران به دو گروه: شامل گروهی که زنده ماندند(33 نفر) 2- گروهی که فوت کردند(13 نفر) تقسیم شدند، و گروه دوم به دو زیر گروه بیمارانی که از بالون پمپ جدا شدند و بیمارانی که از بالون پمپ جدا نشدند، تقسیم گردیدند. متغیرهای بررسی شده برای هر بیمار عبارتند از: سن، جنس، سطح بدن، سیگاری بودن، سابقه انفارکتوس میوکارد(Myocardial Infarction=MI) دیابت قندی، هیپرتانسیون، میزان کسر خروجی خون از بطن چپ (Ejection Fraction=EF) میزان فعالیت افراد بر حسب معیارهای انجمن قلب و عروق کانادا(Canadian Cardiovascular Society=CCS) سابقه عمل جراحی قلب، مدت زمان گردش خون برون پیکری(Cardio Pulmonary Bypass=CPB)، کلامپ آئورت(Aortic Cross Clamping=ACC)، وابستگی به بالون پمپ، تهویه مکانیکی و طول مدت بستری در بخش مراقبت‌های ویژه(Intensive Care Unit=ICU). اختلاف بین دو گروه به وسیله chi-Square و Student test آنالیز شده 05/0p< با اهمیت تلقی گردید. یافته‌ها: کلیه افرادی که زنده ماندند 17/71درصد و در مورد افرادی که زنده نماندند 3/28درصد بود. افرادی که زنده نماندند از نظر میزان فعالیت طبق معیارهای انجمن قلب و عروق کانادا(CCS) بیشتر در کلاس III و IV بودند 03/0=p. همچنین میزان کسر خروجی خون از بطن چپ(EF) کم‌تری داشتند 013/0=p. مدت زمان پمپ و کلامپ آئورت طولانی‌تری داشتند 01/0=p و 02/0=p و در سایر موارد اختلاف معنی‌داری مشاهده نشد(05/0p>). از بیمارانی که زنده نماندند، 6 بیمار از بالون پمپ جدا شده و 7 بیمار از آن جدا نشدند ولی در نهایت همه آن‌ها به دلیل نارسایی قلبی، 009/0=p نارسایی کلیوی 059/0=p و نارسایی تنفسی 3/0=p فوت نمودند. نتیجه‌گیری: از این مطالعه می‌توان نتیجه گرفت که مهم‌ترین عامل مرگ در بیمارانی که از بالون پمپ جدا نشدند نارسایی قلبی بوده و بیمارانی که میزان کسر خروجی خون از بطن چپ کمتر از 30 درصد(30%EF<) داشته‌اند پیش‌آگهی بدتری را دارا بودند. در بیمارانی که از بالون پمپ جدا شدند به ترتیب نارسایی کلیه، نارسایی قلبی و تنفسی عامل تعیین کننده مرگ‌ومیر آن‌ها بوده است.صفحه 1 از 5    
اولین
قبلی
1
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb